Poznajemy Azję – wakacyjne podróże 2019

„(…) Południe w białym stroju z brylantową listwą, w turbanie pozwijanym z dalekich fantazji składa ręce na piersiach i błaga: „Weź wszystko i skryj głęboko w sercu – jesteś gościem w Azji(…) ” M. Pawlikowska – Jasnorzewska.


W naszych wakacyjnych podróżach przyszedł czas na kolejny kontynent. W tym tygodniu rozmawialiśmy o AZJI. Egzotyka Krajów Dalekiego Wschodu okazała się bardzo interesująca.
Przedszkolaki słuchały wiersza pt.: „Jestem Li -Long ” – A.Bober . Następnie wysłuchały najważniejszych informacji i ciekawostek dotyczących Azji, poznały jej położenie na mapie świata, oraz jej podział na poszczególne państwa. Bliżej poznaliśmy kraje tj.: Chiny, Japonię, Turcję, Indie, Malediwy, Koree, Rosję, Oman, Bahrain, Katar itd. Dzieci poznały kulturę i obyczaje panujące w tych krajach, przyjrzały się ich położeniu na mapie i flagom. Poznały także zwyczaje i życie mieszkańców Japonii – dowiedziały się, że z tego kraju pochodzi origami -sztuka składania papieru, z którego powstają przeróżne cudeńka: kwiaty, zwierzęta itp. Wiedzą, że ulubioną dyscypliną sportową Japończyków jest baseball oraz inne sporty walki tj.: karate, judo, sumo, a ulubioną potrawą jest sushi. Wiosną, gdy zaczynają kwitnąć kwiaty wiśni, dzieci i ich rodziny spotykają się w parkach. Przedszkolaki zachwycały się bajkowym miastem Sana, gdzie domy zbudowane są z cegły i ozdobione białymi wzorami. Dowiedziały się też, że można tam budować domy z gliny, gdyż na Półwyspie Arabskim pada bardo niewiele deszczu. Wiedzą co to jest Ramadan, dżambia, i że piłka nożna jest tam sportem narodowym. Oman to kraina żaglowców – według legendy Sindbad pochodził z tego właśnie kraju. Przedszkolaki słuchały z zaciekawieniem baśni o przygodach Sindbada żeglarza. Dowiedziały się, skąd pochodzą perły, i że jest ich coraz mniej ze względu na zanieczyszczenie wód. Oglądały także ilustracje zabytków, m.in. Świątynię Lotosu w Delhi i poznały ich symbolikę. Przedszkolaki podziwiały również piękne Malediwy otoczone wodą, dowiedziały się, że jest to najmniejsze państwo Azji. W Indiach zachwycali się niezwykłymi zabytkami takimi jak – Tadz Mahal – Świątynią Miłości, Czerwonym Fortem, czy zespołem świątyń w Khajuraho. Przedszkolaki wiedzą już też, że w Indiach znajdują się najwyższe góry (Himalaje), a świętym kolorem Hindusów jest pomarańczowy, oznaczający odwagę i poświęcenie. Chińska Republika Ludowa – potocznie: Chiny, zadziwiły dzieci nie tylko ze względu na to, że jest to najludniejsze państwo świata, czy znajduje się tam Wielki Mur Chiński, ale również dzięki specyficznym strojom oraz pałeczkami do jedzenia – które bardzo rozbawiły dzieci podczas prób jedzenia nimi chrupek. Przedszkolaki poczuły się jak w Chinach podczas robienia chińskich wachlarzy i prób napisania chińskich liter.

« 1 z 3 »

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.