Dzień Policjanta 2023

Celem dzisiejszego dnia było poznanie pracy policjanta, jego narzędzi pracy oraz wzbudzanie pozytywnego stosunku  do niego.  Dzień zaczęliśmy od wysłuchania zagadki tematycznej:


Kto to jest?
W białej czapce na ulicy ważną jest osobą.
Dobrym okiem, bystrym słuchem
kieruje ulicznym ruchem.”


Następnie wysłuchaliśmy wierszyka o ,,Pan Policjant” oraz obejrzeliśmy krótką bajkę edukacyjną „Zawód policjant”, po których przedszkolaki omówiły zgromadzone informacje:
– kto to jest policjant (funkcjonariusz państwowy odpowiedzialny za porządek publiczny),
– na czym polega jego praca (pilnowanie porządku, dbanie o bezpieczeństwo, ściganie złodziei i przestępców),
– jaki jest jego mundur (koszula, spodnie/ spódnica, buty taktyczne, rękawice taktyczne, czapka gabardynowa, bluza, kabura, dodatkowo: kamizelka taktyczna, kominiarka, pasy taktyczne, pagony oraz mundur galowy),
jakich narzędzi używa w pracy (odznaka, broń, gwizdek, kajdanki, krótkofalówka itp.),
– jakim pojazdem jeździ (radiowóz),
– jak nazywa się budynek, w którym pracują policjanci (komenda),
– jak nazywa się szef wszystkich policjantów (komendant).
Następnie  dzieci odpowiadały na pytania potwierdzając ich prawdziwość kciukiem do góry/ kciukiem w dół nieprawdę (np. przechodzimy na czerwonym świetle, przechodzimy w miejscach do tego wyznaczonych pasami itp.) oraz wzięły udział w zabawie „Tak czy nie” słuchały zdań czytanych przez nauczyciela i odpowiadały na pytania np.:
Pewien pan na spacerze ze swoim psem podchodzi do Ciebie i mówi: „Pewnie lubisz psy. Mam w domu kilka szczeniaczków. Chodź, pobawisz się z nimi i dam Ci jednego”. (Czy mogę pójść z Panem?)
– Biegniesz do domu chodnikiem w pobliżu drogi. Samochód zatrzymuje się koło Ciebie i kierowca proponuje, że Cię podwiezie. (Czy mogę wsiąść do samochodu? Dlaczego tego nie robimy?).
Później wzięły udział w zabawie ,,Policjant idzie” podczas której dzieci swobodnie poruszały się po sali, a gdy ,,policjant” unosił lizak do góry stawały bez ruchu przyjmując śmieszna pozę, w zabawie ruchowej „Chodzimy po chodniku, przechodzimy przez jezdnię”. Następnie przedszkolaki wcieliły się w rolę policjantów – zatrzymały jadącego kierowcę, który jechał szybko, wypisywali mandaty za wykroczenia. Podczas spaceru dzieci rozpoznawały znaki drogowe oraz przechodziły bezpiecznie przez przejście dla pieszych. Na koniec wykonały pracę plastyczną.

« z 4 »

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.