Stach ma wielkie oczy – czyli Dzień Paskudy 2023

,,Strach ma strasznie wielkie oczy,
Strasznym wzrokiem wokół toczy,
Lecz Ty dłużej się nie wahaj,
I po prostu przytul stracha…”

Dzisiaj w przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Paskudy. Na początku zajęć dzieci ułożyły z rozsypanki literkowej słowo „paskuda”  oraz zastanawiały się kogo określamy tym słowem i co ono oznacza. Następnie odbyła się pogadanka na temat:
– jak wygląda strach (brzydki, groźny, straszny),
– czego się boimy (ciemności, pająków, burzy, dzikich zwierząt, potworów, duchów),
– kiedy najbardziej się boimy (gdy jesteśmy sami, w nocy),
– co robimy, gdy się boimy (krzyczymy, pocimy się, dostajemy gęsiej skórki, robi się nam zimno/gorąco, chowamy się, przytulamy się do kogoś),
– jak się pozbyć strachu (przeganialiśmy strach głośnym krzykiem, strasznymi minami, przytulaniem, odwagą).
Dzieci dowiedziały się, że strach jest czymś naturalnym w życiu człowieka i że nie ma osób które się czegoś nie boją – nawet dorośli. Dowiedziały się, że strach i lęk są potrzebne, bo chronią przed nierozważnym postępowaniem i niebezpieczeństwem. Następnie wysłuchaliśmy wierszy ,,Przytul stracha” M.Strzałkowskiej / M.Konopnicka „Stefek Burczymucha” i szukaliśmy odpowiedzi na pytania: jak wygląda strach w wierszu, o czym opowiadał Stefek, o jakich zwierzętach mówił, jak w oczach bohatera wyglądała mała myszka? Następnie dzieci oglądały ilustracje przedstawiające straszne rzeczy i opisywały obrazek przedstawiający „strach dzieci” i „potwora”. Dowiedzieliśmy się również, że zwierzęta też czują strach i opowiadaliśmy i tym jak się wtedy zachowują (uciekają, chowają się). Wysłuchaliśmy opowiadania „Gucio się boi” i wykonaliśmy z nim ćwiczenia oddechowe oraz pokazywaliśmy przestraszone miny. Próbowaliśmy także wyjaśnić powiedzenie „Strach ma wielkie oczy” oraz rytmizowaliśmy wierszyk o strachu tupiąc i klaszcząc. Odbyła się zabawa integrującą „Pajęczyna” podczas której dzieci kolejno opowiadały czego się boją oraz zabawa dramowa z pokazywaniem emocji. Na koniec zajęć dzieci wykonały swoje własne „paskudy”.

 

« z 5 »

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.