Pierwszy Dzień Wiosny 2024

Maszeruje Wiosna,
a ptaki wokoło lecą i świergocą głośno i wesoło.

Maszeruje Wiosna,
w ręku trzyma kwiat, gdy go w górę wznosi, zielenieje świat.

Zawiła  do nas upragniona wiosna.


Pierwszy dzień wiosny to czas, gdy przyroda budzi się do życia po zimowym śnie. Światło słoneczne staje się silniejsze, kwiaty zaczynają się budzić, a ptaki wracają z ciepłych krajów. Ludzie często celebrują ten czas wiosennymi festiwalami i spacerami po parkach, delektując się pierwszymi ciepłymi promieniami słońca i świeżym powietrzem.
Gorące promienie słoneczne ogrzewały buzie przedszkolaków podczas dzisiejszych zajęć, które były okazją do poznania wybranych tradycji ludowych związanych z nadejściem wiosny, rozwijania zainteresowań otaczającym środowiskiem przyrodniczym i zachodzącymi w nim zmianami, przypomnienia cykliczności pór roku.
Dzień rozpoczęliśmy od wysłuchania utworu muzycznego A. Vivaldi „Wiosna” oraz  wierszy „Przyjście wiosny” J.Brzechw y/  ,,Wiosna” B. Formy, omówiliśmy ich treść i odpowiadaliśmy na pytania kierowane przez nauczyciela. Następnie dzieci wymieniały środki transportu jakimi rzekomo miała przybyć wiosna i jak w końcu przyszła. Zapoznaliśmy się z oznakami wiosny tj.:
– pogoda (np.: wyższe temperatury, dłuższy dzień, więcej słonecznych dni),
– wiosenne kwiaty ( np.: przebiśniegi, pierwiosnek, zawilec, kaczeńce, żonkile, forsycje, fiołki, niezapominajki, bazie),
– ptaki przylatujące do Polski na wiosnę (np.: skowronek, bocian, jaskółka),
– kwitnącymi pąkami na drzewach, 
– zwyczajem topienia marzanny.
Następnie dzieci wskazywały kolejność wydarzeń do ilustracji  ,,Bałwanki żegnają zimę ” i opisywały co wydarzyło się na obrazkach (ile było bałwanków, jaka pora roku jest na obrazku, co się stało z bałwankami, co miały ze sobą i jaka pora roku nastała) oraz przypomniały jakie mamy pory roku i dopasowywały obrazki do odpowiedniej pory. Później dzieci grały w memory oraz wykonały pracę plastyczną do tematu zajęć. Na świeżym powietrzu przedszkolaki wzięły udział w zabawie ruchowej kształtująca postawę ciała „Słonko wschodzi i zachodzi” oraz zabawie z elementami równowagi „Bociany na łące”. Na koniec wybraliśmy się także na wiosenny spacer z transparentem ,,Witaj Wiosno” oraz Marzanną i kolorowymi balonam. Dzieci pożegnały Marzannę słowami wiersza:
Marzanno, Marzanno, kolorowa panno byłaś z nami zimę całą. Nie spałaś jak niedźwiedź bury, ale hasałaś, skakałaś, śniegiem czasem sypałaś. Na nartach i sankach z nami zjeżdżałaś, mroźnym wiatrem też zawiałaś. Radowaliśmy się wszyscy w koło, bo z tobą zima była wesoła. Tak też mogliśmy sporty różne uprawiać i w ciepłych ubrankach harce wyprawiać. Dzisiaj smutno żegnać cię, bo już kończy się zima. A wiosna się zaczyna. Ustąp więc nasza panno słomiana, bo pani w zieleni czeka przybrana.

 
« z 8 »

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.