Klub Mleczaka 2023

W ciągu ostatnich dni nasze przedszkole brało udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej dla przedszkolaków – „KLUB MLECZAKA”. Głównym celem było wdrożenie dzieci do systematycznej dbałości higieny jamy ustnej. Podczas programu dzieci zapoznały się z bohaterami programu: Mleczkiem, Krokodylem Aleksandrem i Lisicą Karoliną. Na każdych zajęć dzieci wykonywały zadania, a za każde wykonane zadanie kolorowały  na tablicy sprawności – ząbka przy swoim imieniu.
Pierwszym tematem był temat: „Mycie zębów z Mleczakiem”. Na początku  zajęć omówiliśmy wygląd zębów na planszy „Rozwój ząbków” oraz wysłuchaliśmy opowiadania tematycznego. Dzieci dowiedziały się:
– jak prawidłowo myć zęby,
– że należy wymieniać swoją szczoteczkę do zębów co trzy miesiące,
– że należy szczególnie dbać o zęby mleczne, aby nie zarażały próchnicą zębów stałych,
– że dzieci mają 20 zębów mlecznych, i każde dziecko próbowało policzy swoje ząbki językiem.
Słuchając piosenki ,,Szczotka, pasta kubek, ciepła woda” dzieci naśladowały mycie zębów. Uczyliśmy się także prostej rymowanki ,,Najpierw zęby siedzą w dziąsłach, bo tam czują się bezpieczne. Potem rosną, rosną, rosną, aż wyrosną zęby mleczne…” . Podczas recytowania wierszyka dzieci naśladowały zęby – kładły się na podłodze, kucały oraz kiwały się na boki. Podczas zabawy ,,Ząbki mleczne i szczoteczki ” dzieci podzielone były na dwie grupy (zęby i szczoteczki) i na hasło ,,myje zęby” dzieci dobierały się w pary (ząb + szczoteczka), dziecko które nie miało pary odpadało, a zwycięzcą została para, która w grze została jako ostatnia. Dzieci wykonywały kartę pracy ,,Droga szczoteczki z pastą do Mleczaka” za którą otrzymały sprawność na tablicy Mleczaka.
Kolejnym tematem  zajęć był temat: ,,Idziemy na przegląd zębów z Krokodylem Aleksandrem”.  Wstępem do zajęć było opowiadanie o Krokodylu, który wybrał się do dentysty z powodu bolącego dziąsła. Dzieci opowiadały o swoich wizytach u stomatologa, którego powinniśmy odwiedzać co pół roku. Dowiedziały się jak wygląda zepsuty ząb, jak wygląda gabinet stomatologiczny oraz sprzęt dentystyczny. Bawiły się w przegląd ząbków – pacjentem była lalka /miś,  a chętne dzieci oglądały jej ząbki. Podczas zabawy ruchowej ,,Przygody ząbków” dzieci spacerowały po sali  w której były rozłożone kartki: białe, czerwone, niebieskie – na hasło:  pora na przegląd – stawały przy niebieskiej, czas na szczotkowanie – przy białej, chory ząb – przy czerwonej. Następnie dzieci stwierdzały czy zdania  czytanie przez nauczyciela są prawdziwe czy fałszywe np.:
– do lekarza dentysty powinniśmy chodzić tylko wtedy, gdy mamy chore zęby – nieprawda,
– stomatologa nie trzeba się bać, bo jest przyjacielem naszych zębów – prawda.
Przedszkolaki wykonały kartę pracy ,,W gabinecie u dentysty”  oraz „Zdrowy czy chory ząb” – zdobywając  za to kolejną sprawność i kolorowały ząbka na tablicy sprawności Mleczaka.
Ostatni temat programu edukacyjnego to: „Zdrowo jemy z Lisicą Karoliną”.
Dzieci wysłuchały opowiadania o przygodach Lisicy, która stosuje zasady piramidy żywienia. Dlatego też przypomnieliśmy poszczególne szczeble piramidy. Dzieci zobaczyły na planszy tematycznej ile cukru zawierają niektóre produkty i dowiedziały się, że spożywanie go w nadmiernej ilości prowadzi do próchnicy, otyłości i problemów z koncentracją. Przypomniały sobie, że ważne jest picie dużej ilości wody i zwracanie uwagi na etykiety, które informują o zawartości cukru w produktach. Przedszkolaki bawiły się w zabawę ,,Cukrowa przeszkoda” – stały w dwóch rzędach i w parach pokonywały ,,piankowy cukier” z puzzli tak, aby na nie, nie nadepnąć. Słuchając piosenki ,,Myję zęby” dzieci wykonywały ćwiczenia wybrane przez siebie.
Podczas programu edukacyjnego Klub Mleczaka dzieci codziennie szczotkowały swoje ząbki oraz wykonały prace plastyczne wskazane przez bohaterów zajęć:
– Pomocnika Mleczaka – „Szczoteczka do zębów”,
– Krokodyla Aleksandra – „U dentysty”, 
– Lisicy Karoliny – „Zdrowy talerz na śniadanie”.
Udział w programie wzbogacił umiejętności dzieci o poznanie podstawowych zasad higieny jamy ustnej,  podstawowe zasady odżywiania się i dbanie o zdrowie poprzez ruch i ćwiczenia.

 

« z 11 »

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.