Dzień Pizzy 2024

Dzień pizzy obchodzony jest 9 lutego nie tylko w pizzeriach i restauracjach, ale także w przedszkolach. Celem dzisiejszego dnia było poznanie tradycyjnej włoskiej potrawy – PIZZY, rozwijanie zainteresowań kulinarnych wśród dzieci oraz kształtowanie nawyków higienicznych podczas przygotowywania potraw w kuchni. 
Pizza to kultowa potrawa kuchni włoskiej, pierwsze dania tego typu zaczęli serwować starożytni Grecy, wprawdzie pieczony placek polany oliwą i zapiekany z ziołami serwowano na terenie Italii, jednak oficjalnie to Grecy są autorami tego niezwykłego przysmaku.
Każdy lubi pizzę – i mały i duży, dlatego dzisiejsze zajęcia bardzo zaciekawiły dzieci, które chciały jeszcze więcej dowiedzieć się na temat tego smakołyku. Na początku dzieci wysłuchały piosenki pt.: „Pizza party” Śpiewające Brzdące oraz wskazywały na mapie Włochy. Wypowiadały się czym jest ich zdaniem jest pizza:
– jak wygląda,
– jakie może mieć kolory,  w zależności od dodatków które na nią damy,
– jak smakuje,
– jaki najczęściej przybiera kształt – przypomnieliśmy figurę „koło”.
Później przedszkolaki opowiadały: z jakimi składnikami pizzę lubią, czy jedzą ją: samą / z oliwą / z ketchupem/ majonezem, czy jedzą ją z pizzerii (zamawianą do domu/ jedzoną na miejscu w pizzerii) czy w domu ( mrożoną / robioną w domu), Przedszkolaki dowiedziały się o istnieniu najstarszej pizzerii Antica Pizzeria Port Alba. Poznały kilka rodzajów pizz takich jak:
– Babel pizza,
– calzone,
– french bread pizza,
– Chicago,
– style pizza,
– pizza neapolitańska,
– pizza sycylijska.
Przedszkolaki wykonywały masażyk „Pizza” sypały mąkę – przebierały po plecach opuszkami palców obu dłoni, zgarniały ją – brzegami obu dłoni wykonywały ruchy zgarniające, lały oliwę – rysowały palcem linie faliste, dodawały szczyptę soli – lekko szczypały, wyrabiały ciasto – ugniatały z wyczuciem boki. Następnie wzięły udział w zabawie z chustą animacyjną „Dodatki na pizzę”- uczestnicy i prowadzący siedzą i trzymają chustę za brzegi, wachlując nią, następnie prowadzący mówi: Dzisiaj pizzę upieczemy i… (tutaj wstawia nazwę dodatku np. ser) potrzebujemy, dziecko lub dzieci, które są danym dodatkiem muszą szybko znaleźć się na pizzy – chuście.  Pozostali uczestnicy wachlują i mówią: teraz pieczemy! P,p,p,i,i,i,e,e,e,cz,cz,cz,e,e,e,m,m,m,y,y,y pizza gotowa! Dziecko/dzieci dodatki schodzą i zabawę powtarzamy tyle razy, aż wszystkie dzieci będą miały szansę znaleźć się na pizzy. Ćwicząc motorykę dzieci wycinały składniki na pizzę, przeliczały je, układały i przyklejały składniki komponując swoją własną pizzę. Zagraliśmy też w memory, poznając jednocześnie etapy wykonywania pizzy.
Po części teoretycznej przeszliśmy do zajęć kulinarnych gdzie dzieci same mogły przygotować pizzę. Dzieci umyły ręce i w przedszkolnej kuchni sprawdziły czy mają wszystkie składniki, których potrzebują do wypieku pizzy: woda, olej, drożdże, cukier, sól, mąka. Dzieci odmierzały składniki, mieszały, a gdy zaobserwowały, że rozczyn pracuje dosypały resztę mąki i wyrobiły ciasto i zostawiły do wyrośnięcia. Później rozwałkowały, smarowały sosem pomidorowym, dodały wcześniej utarty ser, pokrojoną szynkę i oregano. Zapach pieczonej pizzy unosił się niczym we włoskiej pizzerii. Czekając na pizzę poznaliśmy rymowankę „Pizza”:
„Słoneczną Italią się zachwycamy,
I ochotę na pizzę dziś mamy,
Gorąca i pikantna – cieszy podniebienie,
Możesz ją mieć dziś na zamówienie…”
Na koniec przedszkolaki wreszcie mogły zjeść pizzę którą wspólnie przygotowały.


 

 

« z 9 »

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.