Dzień Arbuza 2023
„Choć bardzo dojrzały,
zielony jest cały.
Olbrzymi jak głowa.
Słodki miąższ czerwony w swoim wnętrzu chowa.”
Na dzisiejszych zajęciach wzbogacaliśmy swoją wiedzę na temat lubianego przez większość dzieci „owoca lata” – czyli arbuza. Na podstawie obserwacji, używając zmysłów, dzieci opisywały arbuza – bardzo duży, okrągły/owalny, twarda zielona skórka w ciemne zielone paski, miękki różowo- czerwony miąższ w środku, soczysty, słodki, ma pestki, które są jadalne. Wysłuchały też wiersza Jana Brzechwy ,,Arbuz” i wspólnie omówiliśmy jego treść. Przedszkolaki dowiedziały się skąd biorą się arbuzy w naszym kraju – jaką drogę przemierzają, odszukiwały państwa na globusie, w których rosną arbuzy (np. Chiny, Turcja, Iran, Brazylia, Stany Zjednoczone, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Chorwacja, Francja, Grecja, Bułgaria, Rumunia, Węgry), zanim trafiają do naszych sklepów. Dowiedziały się że: arbuz składa się w 92% z wody, jest to roślina jednoroczna, z rodziny dyniowatych, powinna być uprawiana w nasłonecznionym miejscu, osłoniętym od północy, wymagają żyznej gleby, arbuz lubi ciepło. tem. min. 18°C, optymalna 22-28°C, wymagają 2-3 miesięcy upałów, są odporne na okresowe susze, lubią odpowiednią wilgotność. Dzieci dowiedziały się także, że:
– arbuz ma witaminy (głównie A, C, z grupy B m.in. B1, B2, B6),
– pomaga utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu,
– wysoka zawartość potasu i niska sodu wpływają na gospodarkę elektrolitową,
– arbuz spożywany w trakcie upałów pomaga zapobiec udarowi cieplnemu, redukuje pragnienie i łagodzi drażliwość. Doskonaląc umiejętności matematyczne dzieci przeliczały pestki w połówkach arbuza i dopasowywały do siebie dwie takie same połówki, lub połówki z pestkami do połówki z odpowiadającą im cyfrą. Następnie przeszliśmy do zabawy „Tak- nie” – przedszkolaki odpowiadały na pytanie „tak” lub „nie” do pytań zadawanych przez nauczyciela:
– zielona skórka jest jadalna? (tak, zielona skórka, która chroni owoce, jest całkowicie jadalna),
– arbuz jest bardzo zdrowy? (tak, np.: nawadnia organizm, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie nerek),
– arbuz to warzywo? (nie, choć przyjęło się, że arbuz jest owocem, w rzeczywistości jest on warzywem z rodziny dyniowatych),
– arbuzy rosną na drzewach? (nie, arbuz jest rośliną, której pędy wiją się po glebie).
Na koniec podczas słuchania piosenki ,,Arbuz ” Śpiewających Brzdąców, dzieci wykonały pracę plastyczne oraz karty pracy zgodne z tematem przewodnim dnia.