Dzień Słonia 2023

Słoń to bardzo ciężkie zwierzę.
Waży tyle, że nie wierzę,
By się znalazł siłacz, który podnieść mógłby go do góry.
Słoń ma także trąbę wielką,
Którą macha jak szabelką,
Może nią nabierać wody,
I się pryskać dla ochłody.

Celem dzisiejszego dnia było rozwijanie zainteresowań dzieci dalszym otoczeniem przyrodniczym oraz poszerzenie wiedzy na temat słoni. Na początku zajęć dzieci dowiedziały się, że słonie z powodu kłusownictwa były zagrożone wyginięciem. Dowiedziały się również, że słonie to największe zwierzęta lądowe, ważą 7 ton, należą do gromady ssaków. Trąba słonia służy do:
– pobierania wody i podawania jej sobie do ust,
– podawania jedzenia,
– oddychania,
– czyszczenia ciała,
– pobierania piasku i posypywania się nim po to, żeby ochłodzić ciało i odgonić owady,
– wydawania dźwięków,
– komunikacji z innymi słoniami,
– walki z innymi zwierzętami.
Przedszkolaki poznały też budowę słonia i dowiedziały się kilku ciekawych informacji dotyczących słoni że.:
–  ciosy, zwane inaczej kłami – zębami słonia, rosną przez całe życie i są wykorzystywane jako surowiec zwierzęcy: kość słoniowa,
– uszy słonia,  służą głównie do termoregulacji, 
– pożywienie słoni  to: korzenie, trawa, owoce oraz kora drzew,
–  słonie ze względu swoją na siłę i wytrzymałość wykorzystywane są jako zwierzęta gospodarskie do transportowania turystów i towarów tam gdzie samochody nie mogą dojechać.
Następnie przedszkolaki wysłuchały wiersza pt. ,,Słoń Trąbalski ” i opowiadały czego zapominał bohater wiersza i jakie były jego przygody związane z zapominalstwem.  Mimo, że dzieci wysłuchały wiersza o „słoniu zapominalskim” to jednak wato wiedzieć, że te zwierzęta posiadają bardzo dobrą pamięć, zapamiętują wiele informacji i lokalizacji oraz są w stanie rozpoznać się w lustrze, a także wykorzystać proste narzędzia do swoich potrzeb.  Na podstawie obrazków słonia azjatyckiego i afrykańskiego dzieci szukały różnic w ich wyglądzie. Podczas zabawy ruchowej ,,Słonie się bawią” dzieci (słonie )wyszły na spacer ciężko stąpając nogami, wyprostowały rękę do ucha tak, aby przypomniała trąbę i witały się z innymi słoniami, wachlowały się uszami czyli rozstawionymi szeroko łokciami, nabierały wodę w trąbę i odpoczywały w błocie. Przedszkolaki liczyły słonie do piosenki „Słonie na trampolinie”, a za pomocą skarpetki, która stanowiła trąbę słonia, łapały klocki. Na koniec zajęć zajęć wykonały pracę plastyczną.

« z 4 »

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.