Dzień Gofra 2024
Dziś w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Gofra. Dzień ten obchodzony jest w różnych krajach i jest okazją do świętowania i promowania gofrów, popularnego przysmaku w wielu kulturach. W ciągu tego dnia ludzie często delektują się różnorodnymi rodzajami gofrów, od tradycyjnych po te o nietypowych smakach i kształtach. To także czas, kiedy restauracje, kawiarnie i cukiernie oferują specjalne promocje i nowe smaki gofrów, aby uczcić tę wyjątkową potrawę.
Celem naszych zajęć było poszerzenia wiedzy na temat lubianego przez dzieci deseru, stwarzanie możliwości do działania kulinarnego, propagowanie świadomości kulturowej i kulinarnej związanej z goframi, zachęcanie do eksploracji różnych rodzajów gofrów, zrozumienie historii i znaczenia tego dnia.
Zajęcia rozpoczęliśmy od wysłuchania piosenki Gofry – Misio Truskawka. Następnie dzieci wysłuchały ciekawostek na temat obchodzonego dnia:
– święto wywodzi się ze Szwecji, gdzie jest bardzo hucznie celebrowane,
– pierwsze gofry robiono w XVII wieku właśnie w Szwecji,
– słodkie gofry powstały w Belgii i stamtąd dotarły do innych krajów,
– celebrując Dzień Gofra należy zjeść chociaż jednego gofra (choć nie należą one do najzdrowszych posiłków to trzeba zachować umiar w ich spożywaniu).
Przedszkolaki poznały przepis na gofry (na słodko i słono), opowiadały mogą być dodatki na gofrach np.: cukier puder, bita śmietana, owoce, nutella, dżem, kolorowa posypka. Poznały też rodzaje gofrów: amerykańskie, belgijskie, szwedzkie, włoskie, leodyjskie, wafle z syropem, gofrowe hot dogi, gofry bąbelkowe, croffle. Każde dziecko dokończyło też zdanie: moje ulubione gofry, to gofry z …. Podzieliliśmy słowo gofry na: sylaby, głoski, samogłoski i spółgłoski, przeliczaliśmy gofry, określały gdzie jest ich więcej/mniej/równo. Dzieci układały także na gofrach odpowiednią ilość dodatków – liczyły kropki i układały borówki, truskawki, maliny, banany i bitą śmietanę. Zagraliśmy w „Gofrowe memory”, w „Znajdź parę” oraz wykonaliśmy tematyczną kartę pracy i pracę plastyczną.
Podczas zajęć kulinarnych dzieci przygotowały ciasto na gofry, które pod okiem dorosłej osoby mogły upiec. Gofry wyszły znakomite, a mali kucharze spisali się na medal.