Zwiedzamy polskie miasta – wakacje 2024

Polska zachwyca nie tylko pięknymi regionami, ale może pochwalić się też miastami, które zapraszają nas do zwiedzania zabytków. Dlatego dzisiejsze zajęcia związane były z tematyką polskich znanych dużych miast. Dzieci opowiadały jakie miasta znają, gdzie już byli, co chcieliby zobaczyć. Poznaliśmy bliżej wybrane miasta, poznaliśmy ich herby oraz najważniejsze symbole i  miejsca / atrakcje nimi związane oraz zapoznaliśmy się z położeniem tych miast na mapie. Do wybranych miast  na dzisiejsze zajęcia należały:
– Kraków – jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, pełne historii, kultury i wyjątkowej atmosfery. Miejsca które warto odwiedzić to: Wawel – Zamek Królewski na Wawelu i Katedra Wawelska; Rynek Główny – jeden z największych średniowiecznych rynków w Europie z Sukiennicami i Kościołem Mariackim; Barbakan i Brama Floriańska – elementy średniowiecznych murów obronnych Krakowa. Przy tej okazji dzieci wysłuchały hejnału z Wieży Mariackiej oraz próbowały zatańczyć krakowiaka.
– Sopot – jest gospodarzem wielu festiwali muzycznych, w tym Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie, przyciąga artystów i widzów z całego świata. Jest to popularne nadmorskie miasto w Polsce, znane głównie ze swojego pięknego wybrzeża i licznych atrakcji turystycznych: Molo w Sopocie – najdłuższe drewniane molo w Europie, które jest idealnym miejscem na spacer i podziwianie widoków na Zatokę Gdańską; ulica Bohaterów Monte Cassino (Monciak) – główna ulica miasta, pełna kawiarni, restauracji, sklepów; Krzywy Domek – ciekawa architektonicznie budowla znajdująca się przy ulicy Bohaterów Monte Cassino, będąca jednym z symboli miasta; Grodzisko – na jego terenie znajduje się skansen archeologiczny, który przedstawia rekonstrukcje dawnych chat i umocnień obronnych; zakład Balneologiczny jedno z najbardziej znanych miejsc tego typu w Polsce, łączące tradycję uzdrowiskową z nowoczesnymi metodami leczenia i relaksu; Grand Hotel – jeden z najbardziej luksusowych i historycznych miejsc na polskim wybrzeżu.
– Poznań – miasto, do którego naprawdę warto przyjechać, czeka tam na nas na piękna historyczna zabudowa, sporo terenów zielonych oraz wiele różnych zabytków i atrakcji, które pozwolą tutaj fajnie spędzić czas: Stary Rynek w Poznaniu; Plac Wolności; Malta – tereny wypoczynkowe wokół jeziora Maltańskiego; Fara Poznań – kościół – Kolegium Jezuickie – Ostrów Tumski i Katedra Poznań – Ratusz. Podczas zabawy ,,Koziołki” dzieci spacerowały po sali w rytm muzyki, a na przerwę dobierały się w pary i przybierały pozę poznańskich koziołków. Wysłuchały też „Legendy o smoku wawelskim”.
– Warszawa – dzieci wskazały Warszawę jako stolicę kraju i wyjaśniły co oznacza „stolica kraju”. Przedstawione zostały najważniejsze miejsca oraz pomniki. Omówiliśmy ilustracje przedstawiające: Pałac Prezydencki (Namiestnikowski) i pomnik Józefa Piłsudskiego, Łazienki Królewskie (Pałac na Wyspie), Syrenka Warszawska na tle mostu Świętokrzyskiego, Zamek Królewski, Pomnik Syrenki na rynku Starego Miasta, Pałac Kultury i Nauki, Kolumna Króla Zygmunta III Wazy na Placu Zamkowym. Na ilustracjach znalazł się również obiekt ważny dla wszystkich fanów sportu – Stadion Narodowy. Wysłuchaliśmy wspólnie legendy o Warsie i Sawie według opowiadania W. Chotomskiej „Wars i Sawa”. Zorganizowany został Quiz na temat legendy – dzieci odpowiadały na pytania:
Jak miał na imię rybak, który mieszkał w puszczy nad rzeką Wisłą?
Co sprawiło, że wsiadł on do swej łodzi i popłynął Wisłą?
Kogo Wars ujrzał wśród wzburzonych fal?
Jak miała na imię syrena, którą ujrzał Wars?
Jakie przedmioty dostał Wars od Sawy?
Jak nazywa się miasto, które znajduje się w miejscu, gdzie spotkali się Wars i Sawa?
– Toruń – dzieci poznały ciekawostki związane z tym miejscem, poznały charakterystyczny dla Torunia wypiek – piernik –  i legendę z nim związaną. Przedstawiona została Krzywa wieża w mieście, a dzieci dowiedziały się, że Toruń to miejsce urodzenia Mikołaja Kopernika i przy tej okazji przypomniały sobie odkrycie jakim był obrót Ziemi wokół Słońca. W Toruniu znaleźliśmy Planetarium, pomnik Psa Filusia, pomnik Mikołaja Kopernika czy Osiołka przy ul. Szerokiej. Dzieci opisały herb Torunia na podstawie ilustracji.
– Gdańsk – stolica Trójmiasta, wyjaśniliśmy co oznacza nazwa „trójmiasto” i wskazaliśmy Gdańsk jako największe z trzech miast wchodzących w jego skład. Dzieci poznały takie miejsca jak: Stocznia Gdańska, Żuraw czy też Droga Królewska. Dowiedzieliśmy się czego symbolem jest Fontanna Neptuna.
– Wrocław – zobaczyliśmy jak wygląda: Rynek miasta, Wrocławskie Krasnale, Zatoka Gondoli, Kolejkowo, Hydropolis, ZOO i Afrykarium, Ogród Japoński, Fontanna Multimedialna obok Hali Stulecia, Hala Stulecia, Muzeum Narodowe, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Ogród Tumski, Panorama Racławicka, Bastion Sakwowy we Wrocławiu, Stare Miasto. . 
– Malbork – zobaczyliśmy miejsca takie jak:  Dino Park, Zamek Krzyżacki, Cmentarz Mennonicki w Stonogach Malborskich
– Gdynia – poznaliśmy miejsca jakie jak: Skwer Kościuszki i Molo Południowe w Gdyni, Molo w Orłowie, Statek – muzeum „Dar Pomorza”, Okręt – muzeum ORP „Błyskawica”, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Kamienna Góra, Plaża, Muzeum Emigracji, Domek Żeromskiego w Orłowie.  Dzieci uczestniczyły w zabawie „Wrocławskie Krasnale”.
Na zakończenie przedszkolaki wykonały pracę plastyczną  do tematu zajęć.

 

« z 5 »

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.