Zabawa Karnawałowa 2024

Już Karnawał włożył maske,
Drzwi otworzył z hukiem, trzaskiem!
Wpadł jak wicher do pokoju.
W czym?
W karnawałowym stroju!
– Cześć! Przybyłem w odwiedziny! Mam wstążeczki i cekiny,
Nut wesołych dwie kieszenie.
I do tańca ZAPROSZENIE!
D. Gessler

Celem dzisiejszego dnia było  przybliżenie tradycji i zwyczajów związanych z karnawałem, dostarczenie radości z wcielenia się w role różnych postaci bajkowych, doświadczanie przyjemnych doznań wynikających z udziału we wspólnych zabawach, kształtowanie u dzieci postawy kulturalnego zachowywania się w czasie imprezy przedszkolnej. Na początku zajęć odbyła się rozmowa: co to jest karnawał, skąd się wziął karnawał i co się w tym czasie robi. Dzieci odwiedziły się:
– jak dawniej wyglądał Karnawał,
– że każde państwo ma swoje tradycje i zwyczaje karnawałowe,
– że największy karnawał odbywa się w Rio de Janeiro,
– że tradycja zabaw karnawałowych miała swój początek w Grecji i Włoszech i połączona była z dawnymi wierzeniami ludowymi,
– że nazwa ,, karnawał” z łacińskiego oznacza ,,żegnaj mięso „lub ,,usuwaj mięso „,
– że karnawał kończy czas zabaw i rozpoczyna Wielki Post,
– że w Polsce czas ten nazywany jest też zapustami,
–  że symbole karnawałowe to np.: strój karnawałowy, maski karnawałowe, balony, serpentyny, taniec, muzyka.
 Następnie dzieci wysłuchały opowiadania ,,Bal zabawek” M.Jelonek i rozmawiały na temat radości oraz tego co czujemy, gdy dzieje się coś pozytywnego, co wywołuje radość i jak ta emocja na nas wpływa.  Później nareszcie przeszliśmy do najbardziej wyczekiwanej chwili dzisiejszego dnia – prezentacji swoich przebrań karnawałowych, dzieci opisywały swoje stroje oraz stroje kolegów/koleżanek. Były wśród nich m.in.: Pirat, Czarownica, Duch, Jednorożec, Księżniczka, Wróżka, Pszczółka, Spiderman, Strażak, Myszka Miki, Policjant, Elza itd. Podczas balu odbyły się zabawy przy muzyce tj.: „Taniec z balonami”, „Wesoły pociąg”, ,,Baloniku nasz malutki”, ,,Kółko graniaste”, „Krzesełka. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku, który dzieci zjadły z tego wielkim apetytem. Na koniec przedszkolaki wykonały kolorowe maski karnawałowe.

« z 8 »

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.