Wycieczka CEL Kraków Airport, Muzeum Żywych Motyli, Laserowy Labirynt, Dom do góry nogami… 2024

W dniu dzisiejszym dwie starsze grupy  „ŻABKI” i „KOTKI”  wybrały się na wycieczkę do Krakowa.
Celem wycieczki było: poznanie ogólnych zasad bezpieczeństwa obowiązujących na lotnisku, zapoznanie się z wyglądem budynku lotniska, poznanie zawodów osób pracujących na lotnisku, poznanie ciekawostek na temat życia motyli, zachęcenie dzieci do odbierania sztuki wszystkimi zmysłami, rozwijanie umiejętności zachowania się w miejscach użyteczności publicznej.
Pierwszym etapem naszej wycieczki było Muzeum Żywych Motyli. Dzieci wysłuchały tam kilku informacji o cyklu życia motyli, poznały ich rodzaje, dowiedziały czym się odżywiają. Następnie dzieci przeszły do sali z żywymi motylami, gdzie każde chętne dziecko mogło potrzymać na sobie pięknego kolorowego motyla. Później odwiedziliśmy też:
„Labirynt laserowy, w którym dzieci ćwiczyły swoją zwinność, tak aby pokonać tor nie dotykając wiązki świetlnej, musiały wykazać się sprytem i zręcznością, aby pokonać wszystkie napotkane przeszkody,
„Dom do góry nogami”  gdzie można biegać po suficie, siedzieć na żyrandolu i stać na głowie, można zobaczyć świat z zupełnie innej perspektywy, gdzie sufit staje się podłogą, a ściany podejmują was w powietrze,
„Sala VR” w której dzieci po założeniu specjalnych okularów mogły przenieść się w ciekawy świat, gdzie granice między fantazją, a rzeczywistością zostają zatarte.
Ostatnim etapem wycieczki było Centrum Edukacji Lotniczej Airport Kraków. Na początku przedszkolaki obejrzały tam teatrzyk „Jaś na pokładzie samolotu” – tytułowy Jaś to mały chłopiec, który boi się latać samolotem. W trakcie przedstawienia dzieci przekonały go, że latanie jest bezpieczne i przyjemne. Przewodnicy omówili procedury bezpieczeństwa na lotnisku, takie jak kontrola bezpieczeństwa, procedury przedstartowe i zasady korzystania z bagażu podręcznego. Dzieci dowiedziały się, jakie są role poszczególnych osób pracujących na lotnisku (personelu naziemnego, kontrola lotu, personelu obsługi pasażerów i personelu technicznego). Zobaczyli różne typy samolotów oraz poznali ich podstawowe funkcje i zasady działania. Dzieci dowiedziały się jak wygląda start i lądowanie samolotów, oraz jak działają systemy nawigacyjne. Usiadły też w samolotowym fotelu i mogły poczuć się jak podczas prawdziwej podróży samolotem – co było fascynującym doświadczeniem. Następnie przeszliśmy na taras widokowy skąd  dzieci mogły podziwiać startujące i lądujące samoloty oraz panoramę lotniska. Były one niemal nad ich i głowami! Z góry roztaczał się widok na całe lotnisko i pasy startowe. Zapoznały się tam ze słownictwem związanym z funkcjonowaniem lotniska (np. marszałek, wieża kontroli lotu, rękaw, follow me) i dowiedzieli się że koordynatorzy ruchu lotniczego naziemnego to jedni z bardziej charakterystycznych pracowników lotniska, ubrani są na żółto, poruszający się żółtym samochodem z napisem Follow Me, jednym gestem potrafią zatrzymać na płycie lotniska nawet największy samolot, są nazywani „marszałkami” od angielskiego „marshaller” czyli „sygnalista”. Na koniec zobaczyły też makietę z klocków LEGO przedstawiającą Krakowskie Lotnisko, która została zbudowana z okazji 60-lecia lotniska.
Cała wycieczka była nie tylko zabawna, ale też edukacyjna, a dzieci mogły się dowiedzieć wielu fascynujących rzeczy.

 

« z 17 »

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.