Wakacje w Polsce: góry, morze, jeziora 2024

Pozostając w wakacyjnej tematyce wybraliśmy się w podróż po regionach Polski tj.: góry, jeziora, morze. Dzieci za pomocą mapy dowiedziały się gdzie leży Morze Bałtyckie, gdzie są znane polskie jeziora i góry. Opowiadały o swoich wyprawach w góry, morze i nad jeziora; o tym czy umieją pływać, czy były na szlaku górskim,  co robiły w poszczególnych miejscach (zwiedzały, budowały zamki z piasku, pływały, spacerowały…), i co zabrały ze sobą na wyjazd ( wygodne buty, ręcznik i parasol plażowy, kółko i motylki do pływania, plecak, zabawki do piasku, namiot…). Oglądały ilustracje i zdjęcia przedstawiające te miejsca oraz przyniesione pamiątki (muszelki, bursztyny, magnesy, bransoletki z muszelkami, figurki latarni morskiej, kartki pocztowe…).

O konkretnych miejscach dowiedziały się:

GÓRY
Dzieci dowiedziały się, że Tatry to najwyższe góry w Polsce, stanowiące część Karpat, znajduje się tam Tatrzański Park Narodowy, a najwyższym szczytem Tatr są Rysy. Najpopularniejsze miejscowości to: Zakopane, Białka Tatrzańska, Kościelisko, Bukowina Tatrzańska, Biały Dunajec, Chochołów, Szaflary, Niedzica, Poronin. Atrakcje w górach to: baseny termalne – bogate w różne pierwiastki i minerały, które  sprzyjają leczeniu różnym chorobom, bacówki – drewniane domki na halach, wykorzystywane do wypasu owiec oraz przetwarzania mleka owczego na ser (bundz, oscypek) oraz żętycę, sklepiki z pamiątkami – w których można kupić upominki: kubki, kapcie, magnesy, zabawki i inne drobiazgi związane z górami. Mieszkańcy gór to górale – noszą stroje regionalne  przy okazji uroczystości rodzinnych, kościelnych i państwowych. Zwierzęta żyjące w górach to: kozica Tatrzańska, niedźwiedź brunatny, świstak, jeleń szlachetny, lis, wilk… . Turysta powinien trzymać się wyznaczonych szlaków, ponieważ można natchnąć się na różne zwierzęta, które czując zagrożenie mogą nas zaatakować.
Przedszkolaki poznały także zasady bezpieczeństwa w górach:
– ubierz się odpowiednio do pogody,
– na wędrówki wyruszaj wczesnym rankiem,
– pamiętaj żeby zabrać dużo wody i jedzenia,
– zabierz ze sobą kompas, mapę i telefon komórkowy,
– zawsze sprawdzaj prognozę pogody,
– zabierz ze sobą apteczkę i pamiętaj o numerze alarmowym,
– nie podchodź do dzikich zwierząt,
– wędruj w towarzystwie innych osób,
– dostosuj trasę do możliwości
– zawsze trzymaj się szlaku,
– zachowaj szczególną ostrożność podczas występowania burzy.  

MORZE BAŁTYCKIE
Dzieci szukały też odpowiedzi na zagadkę:
Może być niebieskie, szare lub zielone.
Bywa spokojne lub bardzo wzburzone.
Kiedy jego brzegiem ludzie spacerują,
Jego małe fale, stopy ich całują.
Dowidziały się, że Morze Bałtyckie jest płytkim morzem śródlądowym, z każdej strony otoczony jest lądami. Najpopularniejsze nadmorskie miejscowości to: Kołobrzeg, Gdańsk, Gdynia, Mielno, Władysławowo, Rewal, Świnoujście, Łeba, Międzyzdroje, Hel. Będąc nad morzem zobaczymy latarnie morskie, które wysyłają sygnały świetlne, radiowe i dźwiękowe, ale pełnią też funkcję turystyczną, podobnie jak w górach spotkamy też dużo sklepików z pamiątkami, a także budki – z słodkościami w których są: gofry, lody, kukurydza, zapiekanki, tosty. Wypoczynek na morzem sprzyja codziennym spacerom po plaży, podziwiając piękne morze, zachody i wschody słońca oraz wydmy, które są siedliskiem wielu chronionych gatunków roślin nadmorskich oraz spełnia funkcję przeciw sztormową. Bardzo popularne są też wycieczkowe krótkie rejsy po Bałtyku, ale można dotrzeć też do portów innych krajów Bałtyckich. Pogoda w miesiącach letnich jest bardzo przyjemna, a wiejący wiatr sprawia z temperatury wysokie nie są tak odczuwalne. Nasze morze niesie też kilka zagrożeń takie jak silne prądy przybrzeżne, sztormy, zakwit sinic. Zwierzęta, które możemy zobaczyć nad morzem to np.: foka szara, rybitwa czubata, kormoran czarny, mewa śmieszka, morświn zwyczajny,  a ryby: to szprot, ostrobok, dorsz, śledź, flądra.
Ustaliliśmy sobie też zasady bezpieczeństwa na morzem:
– zwracaj uwagę na wywieszone flagi,
– schłodź się przed wejściem do wody,
– kąp się tylko w wyznaczonych miejscach i w grupach, słuchaj poleceń ratownika,
– używaj kamizelki ratunkowej,
– pij dużo wody, a po posiłku odczekaj przed wejściem do morza,
– nie rozmawiaj z obcymi i zawsze bądź blisko swoich opiekunów,
– stosuj kremy z filtrem i nos okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy.

JEZIORA
Przedszkolaki dowiedziały się, że Polska ma wiele pięknych jezior idealnych na wakacje i rekreację.
Oto kilka z nich:
Jezioro Śniardwy – największe jezioro w Polsce, położone na Mazurach, doskonałe miejsce na żeglowanie, wędkowanie i kąpiele, otoczone malowniczymi krajobrazami i licznymi miasteczkami turystycznymi.
Jezioro Mamry – także na Mazurach, idealne do żeglowania, windsurfingu i kajakarstwa, wokół jeziora znajdziesz wiele kempingów i ośrodków wypoczynkowych.
Jezioro Niegocin – kolejne mazurskie jezioro, znane z dobrych warunków do sportów wodnych, w pobliżu znajduje się Giżycko, miasto z bogatą ofertą turystyczną.
Jezioro Charzykowskie – na Pomorzu, w Borach Tucholskich, popularne miejsce na wakacje z uwagi na piękne otoczenie i dostępność różnych form aktywności, takich jak żeglarstwo, kajakarstwo i rowery wodne.
Jezioro Solińskie – w Bieszczadach, znane z malowniczych widoków i czystej wody, doskonałe na żeglowanie, wędkowanie i spacery po okolicy.
Jezioro Wigry – w Wigierskim Parku Narodowym, na Suwalszczyźnie, wspaniałe miejsce na kajaki, rowery wodne oraz piesze wędrówki po okolicznych lasach.
Jezioro Białe – w Okunince, na Lubelszczyźnie, bardzo popularne wśród turystów z uwagi na czyste wody i dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną.
A w naszych okolicach warto wybrać się nad:
– Morskie Oko – jedno z najpiękniejszych i najbardziej znanych jezior w Polsce, znajduje się w Tatrach, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
– Jezioro Czorsztyńskie to sztuczne jezioro zaporowe, które powstało na rzece Dunajec, w wyniku budowy zapory w Niedzicy, jest to jedno z najbardziej malowniczych jezior w Polsce, oferujące wiele atrakcji turystycznych, jest doskonałym miejscem do uprawiania różnych sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, kajakarstwo, wędkarstwo czy windsurfing. 
Podczas zajęć przedszkolaki bawiły się w zabawy tj.: „Opalamy się”, „Skok z kamienia na kamień”, ,”Nie wpadnij do jeziora”, „Panie Rekinie, czy możemy przepłynąć przez morze?!”,”Górska wspinaczka”, ,”Gdzie jest owieczka?”,  grały w memory, przeliczały na klockach – owieczkach”. Słuchały opowiadania „Zuzia nad morzem”, oglądały „Legendę o Czarodziejskim Młynku”. Przy wakacyjnej muzyce wykonywały tematyczne prace plastyczne oraz karty pracy.

 

« z 12 »

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.