Światowy Dzień Tygrysa 2019

„Tygrysiątka, małe kotki,
Mają w głowach same psotki,
ciągle tylko rozrabiają,
swojej mamie spać nie dają.
Mama cała pręgowana,
W trawie ciągle jest schowana,
Ziewa biedna, niewyspana,
Od wieczora, aż do rana. ”
W. Ziółkowski

Dzieci zafascynowane zwierzętami egzotycznymi, poświęciły wiele uwagi poszerzając swoje wiadomości na temat największego ssaka drapieżnego z rodziny kotowatych – Tygrysa.
Dowiedziały się, że jest on największym kotem drapieżnym; to samotnik, dobrze pływa i wspina się. Jego miejscem występowania są tereny Azji i obecnie znajduje się on pod ochroną. Rozpoczęliśmy od poszukiwań tygrysa w przedszkolnych zabawkach, w książkach, puzzlach, itd., a gdy już wszystko mieliśmy przygotowane, dzieci uważnie się przyglądając opisywały charakterystyczne cechy tygrysów oraz szukały cech wspólnych między zwierzętami drapieżnymi z rodziny kotowatych. Następnie wysłuchały najważniejszych informacji, m.in.; że tygrys to kot, jest blisko spokrewniony z lwem, lampartem i jaguarem. Zamieszkuje lasy południowo – wschodniej Azji od Indii popołudniowo – wschodnią Rosję, wschodnie Chiny, Wietnam i Sumatrę. Lubi zacienione i gęste zarośla w pobliżu wody. Przedszkolaki dowiedziały się również, ze rozróżnia się obecnie 5 podgatunków tygrysów m.in.: tygrys bengalski , królewski, i największy tygrys syberyjski. Później rozmawialiśmy o tygrysach – bohaterach bajek i opowiadań, czytaliśmy m.in.: bajkę pt.: „Kubuś Puchatek i rozbrykany Tygrys.
Dzieci brały udział w zabawach muzyczno – ruchowych tj „Uwaga!Tygrys”, „Tropem Tygrysa” „Jestem tygrys”, „Polowanie na Tygrysa”, które wspomagały rozwój fizyczny naszych przedszkolaków. Na zakończenie zajęć przedszkolaki po raz kolejny wykazały się artystycznie, wykonując prace plastyczne.

« 1 z 3 »

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.