Planetarium 2023

Celem dzisiejszego dnia było wzbogacenie wiadomości na temat kosmosu, rozwijanie wyobraźni i zdolności swobodnego wypowiadania się. Na początku dzieci wysłuchały wiersza „Kosmiczna bajka” oraz odpowiedziały na pytania:
– co znajduje się w kosmosie,
– ile planet liczy Układ Słoneczny,
– co znajduje się w jego centrum?
Następnie wysłuchaliśmy piosenki „W Układzie Słonecznym” na podstawie której dzieci opowiadały czym wyróżniają się poszczególne planety. Podczas zabawy dydaktycznej dzieci poznały nazwy planet, wymieniały je po kolei licząc kolejno od słońca, odpowiadały na pytania: która planeta jest największa, która jest najbliżej/najdalej od słońca, która z kolei jest dana planeta oraz odnaleźli wśród nich naszą planetę, którą jest Ziemia. Zapoznały się wyglądem komety i gwiazdy. Wysłuchały także opowiadania ,,Sen Adasia” w którym chłopiec przeniósł się w podróż na księżyc / „O chłopcu, który marzył o gwiazdach” i dowiedziały się, kim był Mikołaj Kopernik. Następnie dowiedziały się, że życie możliwe jest tylko na planecie Ziemia, poznały budowę rakiety, dowiedziały się czym różni się astronom i astronauta oraz poznały pilota Mirosława Hermaszewskiego. W zabawie „Jestem kosmonauta” dzieci przebierały się za astronautów, wsiadały do rakiety odpalały ją i przeniosły się w kosmos. W zabawie relaksacyjnej ,,W kosmosie” leżały na dywanie z zamkniętymi oczami i wyobrażały sobie, że są w kosmosie. Podczas zabawy ,,Taniec ufoludka ” dzieci skakały na jednej nodze, przyklejały ucho do ramienia i przybierały nieruchoma pozę. Przedszkolaki udawały także, że ubierają się w strój kosmonauty i władały spodnie, buty i kaski. Podsumowaniem zajęć było odgadnięcie zagadek słownych oraz prace plastyczne „Kolorowe rakiety”/ „Planeta”.
Na koniec zawitało do naszego przedszkola Planetarium, podczas którego dzieci siedząc w kopule poznały znaki zodiaku oraz obejrzały gwiazdozbiory. Uczestniczyły także w podróży rakietą do Układu Słonecznego i poznały planety z bliska. Zaobserwowały także, że księżyc orbituje dookoła Ziemi, a wszystkie planety dookoła słońca. Planetarium bardzo podobało się dzieciom i wywołało wiele pozytywnych emocji.

« z 12 »

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.