Majowe Święta 2024

 

Na zajęciach rozmawialiśmy o świętach majowych przypadających na 1, 2, 3 maja. Miały one na celu  uświadomienie przynależności do wspólnoty ludzi zamieszkujących nasza Ojczyznę oraz odczuwanie radości i dumy z bycia Polakiem. Była to też doskonała okazja do kształtowania od najmłodszych lat postawy patriotyzmu i rozbudzania szacunku dla symboli narodowych.
Na początku dzieci wysłuchały informacji o tym jakie święto obchodzimy w danym dniu: 
– 1 Maja – Międzynarodowy Dzień Pracy.
Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki. Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy.
– 2 Maja Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą.
Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
– 3 Maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r.
3 maja 1791 roku został uchwalony w Polsce najważniejszy dokument – konstytucja. Jest to akt prawny ,który określa ustrój państwa ,a także wolność ,prawa i obowiązki. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu.
Nasze przedszkolaki miały możliwość poznać / utrwalić wygląd Godła i Flagi Polskiej oraz przypomnieć sobie tytuł Hymnu Polski i odsłuchać go. Wytłumaczyliśmy sobie kim jest patriota – ktoś kto kocha i troszczy się o swój kraj, przestrzega przepisów prawa, poprawnie mówi w języku ojczystym. Dzieci wysłuchały także legend Polskich m.in. „Wars i Sawa”/ ,,Legenda o Smoku Wawelskim”, / „Bazyliszek”, / „Szewczyk Dratewka”, / „Złota Kaczka”. Wspomnieliśmy też, że 1 maja podczas komunizmu przybrał charakter jednego z najważniejszych świat państwowych i organizowano pochody pierwszomajowe, a 2 mają flagę wywieszamy bez godła, należy traktować ją z szacunkiem, zawieszona nie powinna dotykać podłogi lub ziemi, a na pojazdach umieszczamy ja po prawej stronie oraz wyjaśniliśmy o co to właściwe konstytucja, kiedy obchodzimy dzień konstytucji, dlaczego jest potrzebna, kto pomagał stworzyć konstytucję. Wspólnie ułożyliśmy słowa związane z tematem, dzieliliśmy je na sylaby, głoski, samogłoski i spółgłoski. Podczas zabawy ,,Orły ” dzieci naśladowały orła w locie – ręce na boki oznaczały rozłożone skrzydła i na dany znak lądowały – kucały z rozłożonymi skrzydłami. Zagrały także memory i w grę „Ja mam kto ma…” związane z tematyką patriotyczną. Dzieci wzięły udział w przedszkolnej uroczystości, przedstawili wiersze i piosenki przygotowane na święto 3 maja. Na koniec wykonały pracę plastyczną.

 

« z 4 »

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.