Dzień Teatru 2025
Dziś w naszym przedszkolu królował teatr z okazji obchodzonego Dnia Teatru. Była to świetna okazja do rozwijania wyobraźni i kreatywności oraz kształtowania umiejętności wyrażania emocji i myśli poprzez ruch, mimikę i mowę, a także do wzbogacania słownictwa i umiejętności komunikacyjnych, rozwijania zainteresowania teatrem i sztuką sceniczną, budowania pewności siebie i umiejętności współpracy w grupie.
Na początku zajęć odbyła się rozmowa o tym, czym jest teatr, jakie są jego rodzaje i jak ważny jest w życiu społecznym. Później wspólnie wysłuchaliśmy wiersza „Magiczne miejsce” Karoliny Rokosz – dzieci uważnie słuchały, a następnie odpowiadały na pytania dotyczące jego treści, zastanawiając się, co sprawia, że teatr jest tak wyjątkowy. Poznały też podstawowe pojęcia związane z teatrem ( np.: aktor, scena, rekwizyt, kostium itp.). Z zaciekawieniem odkrywały dziś, że teatr to nie tylko aktorzy, ale też piękne dekoracje, kostiumy i pacynki.
Kolejnym punktem były ciekawostki o teatrze:
– pierwsze teatry powstały w starożytnej Grecji ponad 2,5 tysiąca lat temu;
– w teatrze aktorzy często noszą maski, które pomagają wyrażać emocje,
– kurtyna w teatrze zasłania scenę przed rozpoczęciem spektaklu i podnosi się, gdy przedstawienie się zaczyna;
– w teatrze lalkowym występują różne rodzaje lalek np.: pacynki, marionetki i kukiełki.
W dalszym etapie zajęć dzieci wybrały się do przedszkolnego teatrzyku, gdzie najpierw ustawiły się w kolejce, żeby zakupić bilety, po czym musiały odnaleźć miejsce na widowni odpowiadające numerkowi na bilecie, by móc obejrzeć mały teatrzyk „Czerwony Kapturek” / przedstawienie kukiełkowe „Trzy Świnki”, przygotowane przez nauczycieli gdzie za parawanem ożyły barwne pacynki – rezolutne świnki i groźny wilk, które zabrały dzieci w pełną humoru i emocji podróż. Mali widzowie z wypiekami na twarzach śledzili przygody bohaterów, a na koniec nagrodzili występ gromkimi oklaskami.
Po spektaklach chętne przedszkolaki miały okazję same wcielić się w aktorów – z pomocą sylwet/pacynek przedstawiły wybrane bajki – improwizowały scenki dodając zabawne zwroty akcji, co wywołało wiele śmiechu. Rozwijały przy tym umiejętność uważnego słuchania i reagowania na wypowiedzi innych oraz doświadczały radości płynącej z uczestnictwa w teatrze, zarówno jako widzowie, jak i aktorzy. Zabawa w teatr sprawiła im wiele radości i pozwoliła na kreatywne wyrażenie siebie. Na zakończenie dnia dzieci dopasowywały postacie i atrybuty do znanych bajek, wysłuchały wiersza ,,Teatr” oraz wykonały tematyczną pracę plastyczną związaną z tematem.