Dzień Regionalny 2024

Celem dzisiejszego dnia było nabywanie poczucia przynależności narodowej, rozpoznawanie charakterystycznych cech regionów Polski, przybliżenie dzieciom wiedzy o regionie, w którym żyją.
Dzień rozpoczęliśmy od wyjaśnia definicji „region” – to obszar o odrębnych cechach fizycznogeograficznych mający jednorodną genezę i wyraźnie różniący się od innych obszarów, w tym sąsiednich. Później przedszkolaki wysłuchały legendy ,,Skarby w Tenczynie”. Zapoznały się też z wyglądem strojów poszczególnych regionów i poznały ich charakterystyczne cechy:
– strój Bytomski – ubierają go starsze osoby zamieszkujące Górny Śląsk, młodzi ubierają go z okazji większych świat,
– strój Cieszyński – ubrania wykonane są z drogich, fabrycznych tkanin,
– strój Górali Łąckich – to strój osób mieszkających na terenach Beskidu Wyspowego, sądeckiego i Gorce,
– strój Dolnośląski – strój biało czarny, przestał być noszony w połowie XIX wieku,
– strój Krakowski – najbardziej rozpoznawalny polski strój ludowy ,
– strój łowicki – lniane płótno i wełniane pasiaki,
– strój Podlaski – nakrycie głowy to kapelusz z żytniej słomy,
– strój Rzeszowski – mężczyźni latem nosili słomiane kapelusze wykonane z żytniej plecionki, główka kapelusza, miękka miska i okrągła itd.
Następnie dzieci dopasowywały stroje do odpowiedniego miejsca na mapie Polski, zapoznały się ze cechami charakterystycznymi miejscami regionalnymi, zwyczajami, potrawami regionalnymi (oscypki, hejnał mariacki, konkurs na najpiękniej malowaną chatkę, szopka krakowska, lajkonik). Poznały muzykę omawianych regionów, tańczyli krakowiaka, brali udział w zabawie „Lajkonik”  i w zabawie ,,Jawor, Jawor jaworowy ludzie”. Zagrali w tematyczne memory. Dziewczynki zaprezentowały swoje stroje regionalne, dzięki temu dzieci mogły dostrzec podobieństwa i różnice w strojach. Na koniec uzupełniły karty pracy, układały z literek nazwy części stroju krakowskiego i wykonały tematyczne karty pracy/ prace plastyczne. 

 

« z 10 »

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.