Dzień Jesieni 2024

Jesień, znana także jako „babie lato” w polskiej tradycji, to jedna z najbardziej malowniczych pór roku. Charakteryzuje się opadającymi liśćmi, zmieniającymi kolor na odcienie żółci, pomarańczy i czerwieni. W Polsce jesień kojarzy się z przygotowaniami do zimy, zbiorami w sadach i ogrodach oraz długimi, melancholijnymi wieczorami. Oznaki jesieni to zmiany w przyrodzie, które sygnalizują nadejście tej pory roku.
Przedszkolaki przyszły dziś do przedszkola ubrane w kolorach jesiennych, a celem zajęć było poznanie cech i zjawisk charakterystycznych dla jesieni. Podczas zajęć wymieniały pory roku i ich cechy oraz wskazywały „jesień” na obrazkach. Wysłuchały opowiadania pt. „Wyścig Po Złotego Żołędzia”, a następnie aktywnie uczestniczyły w dyskusji, odpowiadając na pytania dotyczące tekstu. Każde dziecko miało okazję zaprezentować  przyniesione przez siebie dary jesieni: kasztany, żołędzie, orzechy, jarzębinę, liście – opisywały ich wygląd, kształt, kolor, strukturę, twardość oraz ćwiczyły na nich zadania matematyczne. Poznały niektóre z najważniejszych oznak jesieni:
– zmiana koloru liści – liście drzew zaczynają zmieniać barwy na odcienie żółci, czerwieni, pomarańczy i brązu.
– opadanie liści – drzewa liściaste zaczynają tracić liście, które pokrywają ziemię,
– krótsze dni – dni stają się krótsze, a noce dłuższe, co jest efektem zbliżania się zimy,
– chłodniejsze temperatury – temperatury spadają, szczególnie rano i wieczorem,
– mgły – rano i wieczorem częściej pojawiają się mgły, zwłaszcza w wilgotnych rejonach,
– migracja ptaków – niektóre ptaki, takie jak bociany czy żurawie, migrują na południe,
– dojrzewanie owoców i warzyw – to czas zbioru jesiennych owoców takich jak: jabłka, gruszki, oraz warzyw takich jak: dynie czy buraki,
– pajęczyny babiego lata – w powietrzu można zauważyć cienkie nici pajęczyn, unoszące się na wietrze,
– większa aktywność zwierząt – zwierzęta, zwłaszcza wiewiórki, gromadzą zapasy na zimę. 
Ćwicząc spostrzegawczość dzieci odgadywały co zniknęło z poukładanych darów oraz układały z nich rytmy. Podczas zabawy ,,Wiewiórka i orzech” przedszkolaki – wiewiórki – spacerowały po sali, a na ustalony sygnał zbierały woreczki – orzechy – i kładły je nad głową lub stawały na nich. Zagrały też w jesienne memory i ,Ja mam kto ma”, zatańczyły do piosenki „Kolorowe listki” oraz wykonały pracę plastyczną.

 

« z 8 »

Możesz również polubić…

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.