Tradycje i zwyczaje BOŻONARODZENIOWE 2019
„Dzisiaj Aniołek,
W złotej odsłonie,
Otwiera szeroko,
Ramiona i dłonie.
Zaprasza wszystkich,
W progi stajenki,
Gdzie się narodził Jezus Malusieńki”
Rozpoczął się świąteczny okres, czas wyczekiwania na narodziny Jezusa, i często bieganiny między sprzątaniem, a zakupami. W tym czasie zapominamy często o czasie poświęconym dzieciom, które często nie rozumieją całego tego zamieszania. W przedszkolu postanowiliśmy „zatrzymać się” na chwilę i podsumować nasz grudniowy, przedświąteczny czas. Podczas dzisiejszych zajęć przedszkolaki zapoznały się z tradycjami świątecznymi. Zajęcia te miały na celu kształtowanie rozumienia i kultywowania zwyczajów świątecznych, wprowadzenie nastroju oczekiwania na zbliżające się święta Bożego Narodzenia oraz podsumowanie tego roku. Dzieci wysłuchały opowiadania pt.: „ŚWIĄTECZNA HISTORIA”. Poznały bliżej symbole Bożego Narodzenia i dowiedziały się, że:
– choinka jest chrześcijańskim symbolem rajskiego drzewa ,
– ozdoby choinkowe mają zapewniać rodzinie pomyślność w nadchodzącym roku,
– jemioła ma chronić swą mocą,
– sianko pod obrusem przypomina o biednym Dzieciątku leżącym w żłobie na sianie,
– dwanaście potraw wigilijnych to symbol 12 apostołów, którzy towarzyszyli Jezusowi w ostatniej wieczerzy
-potrawy wigilijne np.:ryby to źródło siły ,zdrowia i dostatku, potrawy z grochu i kapusty miały dodawać zdrowia i siły, grzyby miały zapewnić szczęście i dostatek,
– dodatkowe nakrycie to wyraz pamięci o naszych bliskich,
– pierwsza gwiazdka – nawiązanie do gwiazdy betlejemskiej.
Znana wszystkim jest także tradycja wręczania prezentów, nawiązująca do historii o Trzech Królach, którzy złożyli dary Jezusowi narodzonemu w Betlejem.
Ale przede wszystkim najpiękniejszą tradycją jest śpiewanie kolęd po wieczerzy wigilijnej. Poznaliśmy wygląd szopek: krakowskiej, ruchomej, bożonarodzeniowej i neapolitańskiej.
Obejrzeliśmy też różne obrazki, na których dzieci miały możliwość zobaczenia jak wyglądają święta u innych. Przedszkolaki opowiadały jak święta wyglądają u nich w domach – kiedy ubiera się choinkę, kto przynosi prezenty pod choinkę, czy przy stole wigilijnym zostawiają wolne miejsce, jakie potrawy się na nim znajdują, kiedy zasiadamy do wigilijnego stołu, itd.
Dzieci z łatwością poradziły sobie z rozwiązywaniem zagadek, np: „Pudełeczka i paczuszki, torebki i paczki w groszki, gwiazdki oraz w małe szlaczki. W środku pewnie coś miłego od Świętego dla każdego „. Uczestniczyły w zabawach ruchowych: „Świąteczne porządki”, „Ubieramy choinkę”, „Pieczemy piernik”, „Przygotowujemy stół wigilijny”, „Otwieramy prezenty”. Po zabawach wspólnie śpiewaliśmy kolędy oraz rozmawialiśmy, o tym, jak podobał się dzieciom kończący się rok, co chcieliby zmienić, a z czego są najbardziej zadowoleni. Wspólnie obejrzeliśmy świąteczne kartki, a następnie dzieci zrobiły swoje świąteczne kartki dla najbliższych oraz wykonały prace plastyczne.
„Kolęda kolęda, niesie się pieśń.
Kolęda kolęda na Jezusa cześć,
by małe dzieciątko nam błogosławiło,
a w domach, rodzinach wszystkim się darzyło…”