Zabawa KARNAWAŁOWA 2025
Celem dzisiejszego dnia było zapoznanie dzieci z tradycjami karnawałowymi w Polsce i na świecie (np.: we Francji, Wenecji, Rio De Janeiro), rozwijanie wiedzy o zwyczajach, a także kształtowanie umiejętności językowych i integracja grupy poprzez wspólne zabawy i aktywności plastyczne.
Dziś do przedszkola wszystkie dzieci przyszły do przedszkola w kolorowych, karnawałowych przebraniach. Po przywitaniu rozmawialiśmy o tym skąd pochodzi „karnawał” i jak świętuje się ten czas. Dzieci wysłuchały ciekawostek o karnawale:
- karnawał rozpoczyna się w Święto Trzech Króli (6 stycznia) i trwa do wtorku przed Środą Popielcową, która rozpoczyna Wielki Post,
- karnawał to czas zabawy, tańców i radości przed okresem Wielkiego Postu,
- wywodzi się z dawnych obrzędów związanych z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny – ludzie w tym okresie organizowali huczne uczty, bale i parady, aby cieszyć się życiem przed 40-dniowym postem.
Później bliżej poznały zwyczaje karnawałowe tj.:
– bale i maskarady – np. słynny karnawał w Wenecji z pięknymi maskami,
– parady i pochody – np.: najbardziej znany Karnawał w Rio de Janeiro, gdzie odbywają się wielkie parady,
– tłusty czwartek – dzień objadania się pączkami i faworkami,
– ostatki (zapusty) – czyli końcówka karnawału, dowiedziały się o nadal panujących u nas ludowych tradycjach tj.: zapusty na Kujawach czy Kaszubskie „maszkary” (przebierańcy chodzący po domach).
Omówiliśmy także symbole karnawałowe ( np.: strój karnawałowy, maski karnawałowe, balony, serpentyny, taniec, muzyka). Następnie dzieci wykonały kilka tematycznych zadań np.: dopasowywały cienie do rysunków przedstawiających elementy związane z karnawałem. Starsze dzieci wspólnie ułożyły napis „Bal Karnawałowy” i przeanalizowały go pod kątem liczby liter, sylab oraz głosek. Później wzięły udział w zabawach z chustą animacyjną, co sprawiło im wiele radości. Kolejnym punktem programu była twórcza aktywność plastyczna – każde dziecko dekorowało swoją karnawałową maskę według własnego pomysłu. Dzieci wykonały sobie również pamiątkowe zdjęcia prezentując na ściance tematycznej swoje piękne stroje karnawałowe.
Kulminacyjnym momentem dnia był oczywiście wielki bal karnawałowy! Dzieci tańczyły do wesołej muzyki, bawiły się w grupowych zabawach (np.: podrzucały balony na chuście animacyjnej, tańczyły w parach z balonem oraz grały w „Krzesełka”).
Nie zabrakło też poczęstunku, na stole znalazły się słodkości i owoce, które dodawały świeżości i zdrowego akcentu – całość wyglądała bardzo apetycznie, a małe rączki chętnie sięgały po kolejne smakołyki.