Dzień Seniora i Pomocy Osobom Starszym 2019

„Życzę, aby Wasze życie nie było jesienną szarugą, a złotą polską jesienią.
Niech Wasza mądrość i doświadczenie życiowe służy młodym pokoleniom. Życzę, abyście długo zachowali swoją aktywność, a w trudnych chwilach mogli liczyć na osoby bliskie i nigdy nie czuli się samotni. Żyjcie pełnią życia, rozwijajcie swoje pasje, realizujcie marzenia.”
Krystyna Cylwik

Podczas dzisiejszych zajęć rozmawialiśmy o szacunku dla osób starszych oraz uwrażliwialiśmy na potrzebę niesienia im pomocy. Zajęcia rozpoczęliśmy od wyjaśnienia dzieciom co oznacza właściwie słowo:  „Senior” . Następnie w kółeczku odbyła się „Burza mózgów” – „Jak można pomoc starszym ? Gdzie im można pomóc ?”, „Jak zorganizować im czas wolny?”. W odpowiedzi na te pytanie pomogły nam różnego rodzaju obrazki, na których znajdowały się różnej formy pomoc – np.: ustępowanie miejsca starszym w autobusie, pomaganie w przejściu przez pasy, niesie zakupów.  Dzieci zobaczyły również jak wygląda pobliski budynek „Centrum Seniora” w Drogini. Następnie wysłuchały opowiadania pt. „Brat i siostra-bajka o pomaganiu innym i szacunku dla starszych ” K .Szeligi. Później dzieci układały rozsypankę wyrazową, z której otrzymały hasło: „Kiedy pomagasz innym stajesz się lepszym człowiekiem”. Rozmawialiśmy na temat znaczenia hasła – „Co to znaczy być dobrym?”, „W jakich sytuacjach należy pomagać ?”, „Dlaczego warto pomagać innym ?”itp.  W zabawach ruchowych dzieci na zmianę były – raz seniorami, a raz pomagającymi seniorom. Zabawy  „Jedziemy autobusem”, „Idziemy przez pasy”, „Niosę babci zakupy”, „Dam dziadkowi herbatkę” pomogły w utrwaleniu sposobów pomocy osobom bliskim i zupełnie nieznanym, które potrzebują pomocy. Na zakończenie zajęć dzieci z zaangażowaniem wykonały tematyczne prace plastyczne oraz   wykonały plakat związany z tematem dnia.

„Jakże jest ślepy i głuchy,
Ten, co nas nazwie staruchy.
Niech myśl jego biegnie w przestworze,
… a ty się nie bój seniorze. (…)
Czemu nie ulec radości,
Gdy czas nastanie starości.(…)”

 

Drodzy Seniorzy! Z okazji Dnia Seniora, życzymy Wam długich lat życia w dobrym zdrowiu, wypełnionych życzliwością, szacunkiem i miłością.

« 1 z 2 »

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.