Dzień Makaronu 2022

Dzieci ciasto ugniatały,
Wałkowały, formowały,
I przez praskę wyciskały,
Różne kształty wycinały.
Długie nitki, małe gwiazdki …

Dziś w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Makaronu. Zajęcia rozpoczęliśmy od wysłuchania nagrania audio „Bajka o makaronie – Tajemnicza Kuchnia” oraz wierszyka ,,Makaron”. Na ich podstawie odpowiedzieliśmy na pytania:
jakie mamy rodzaje makaronów, jakie składniki potrzebne są do zrobienia z makaronu,  do jakich potraw można go użyć,  jak dawniej robili makaron, a jak teraz?
Dzieci dowiedziały się, że makaron pochodzi z Chin i wskazały to miejsce na globusie. Później oglądały przyniesione do przedszkola makarony (np.: makaron nitki, makaron pióra, makaron łazankowy,  świderki itp.:) oceniały ich wygląd, ich kształty i kolor, porównywały: czy są twarde czy miękkie, czy są cienkie czy grube. Degustowały ugotowany wcześniej makarony ciemny i jasny. Próbowały także opowiedzieć jak prawidłowo ugotować makaron, po czym ułożyły historyjkę obrazkową według odpowiedniej kolejności. Doskonale wiedziały, że nie mogą same ugotować makaronu, aby nie popatrzyć się wrzątkiem. Znaleźliśmy także makaron na ilustracji z piramidą żywienia.  Przy pomocy rurek przedszkolaki łowiły rybki ,,makarony” oraz nawlekały na makaron spaghetti, inne makarony,  zachowując odpowiedni rytm. Wzięły udział w zabawach  ,,Makaron do zupy”, „Makaron” oraz „Paczka makaronu”. Korzystając z makaronu dzieci wykonały własne kompozycje plastyczne oraz ulepiły języki z plasteliny i wbijały makaron jako kolce.

 

« z 6 »

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.